آیا تی آر ایکس باعث زانو درد میشود؟

زانو درد و تی آر ایکس
  • تی آر ایکس برای زانو درد مضر است؟
  • اگر آسیب دیده هستیم ورزش نکنیم؟
  • از چه طریق متوجه شویم که تی آر ایکس برای ما مناسب هست؟
  • کسانی که زانو درد  و کمر درد دارند میتوانند تی آر ایکس کار کنند؟

 

اگر سرچی کوتاه درباره تی آر ایکس  و آسیبهای احتمالی بزنید به سوالات مشابه زیادی بخصوص درباره شایعترین دردها از جمله زانو درد برخورد میکنید .این سوالات ناشی از نداشتن آگاهی کافیست که میتواند ما را از ورزش کردن منع کند.

 

این نکته نه فقط در مورد ورزش و سلامتی بلکه در مورد هر مساله دیگر در زندگی ما صدق میکند هر گاه ما شروع کاری را مدام به تعویق میاندازیم باید ببینیم چه عواملی باعث میشود که آن کار را که شاید برای ما ضروری یا حتی حیاتی باشد،انجام ندهیم

زانو درد و تی آر ایکس

 

برای این منظور در ابتدا بهتر است :

لیستی از ترسها و سوالات خود تهیه کنید

یکی از این ترسها به دلیل آگاهی نداشتن از نحوه انجام حرکات تی آر ایکس یا عدم شناخت ابزاری است که قرار است با آن ورزش کنید پس طبیعی است که ندانید چه مشکلاتی خواهید داشت.

مساله یا مشکل ذهنی یا جسمی خود را با یک کارشناس یا مربی مطرح کنید

اکثر افراد بدلایل متفاوت ترسهایی مثل ترس از زمین خوردن یا ارتفاع یا ترس از آسیب دارند.بخصوص کسانی که زانو درد یا کمر آسیب دیده دارند ،در ورزشهایی مثل

تی آر ایکس چون حرکات قرار است با کمک یک بند و وزن خودشان باشد، این شک و تردید دیده میشود.

با پزشک خود مشورت کنید و میزان توانایی خود را بسنجید

این مشورت درباره میزان زانو درد ، به همراه اطلاعاتی که از مربی حرفه ای میگیرید به شما کمک میکند تا تصویر بهتری از توانایی خود برای انجام حرکات داشته باشید.

به صدای بدن خود گوش کنید

درد یک از نشانه هایی است که به شما اعلام میند که بدن شما توانایی انجام بعضی حرکات را ندارد البته میزانی از درد در انجام حرکات سنگین و هیت طبیعی است اما اگر درد آزار دهنده باشد و بعد از اتمام ورزش هم طوری ادامه یابد که فعالیتهای روزمره شما را مختل کند ، باید به آن توجه کرد.

زانو درد و تی آر ایکس

حرکات پرشی ممنوع

در واقع برای کسانی که زانو درد دارند انجام حرکات پرشی سم است زیرا در هنگام پرش ، فشار حرکات چند برابر میشود و اگر زانو درد دارید، بهتر است با احتیاط انجام دهید.انجام حرکات پرشی به قصد افزایش فشار حرکات و تقویت عضلات و قوای بدنی شماست.لذا حتی افرادی که سالم هستند هم باید در هنگام پرش در انجام حرکات تی آر ایکس هنگام فرود ،تعادل خود را حفظ کنند و طوری حرکت را انجام دهند که تعادل وزن خود را داشته باشند

مطالب مرتبط  آیا مضرات تی آر ایکس را میدانید؟

حرکات را صحیح انجام دهید

نکته اینجاست که بسیاری از افراد به درستی حرکات را انجام نمیدهند و این موضوع نه تنها موجب آسیب یا تشدید آسیبهایی چون زانو درد میشوذ بلکه نتیجه دلخواه برای تناسب اندام هم دریافت نمیکنند.هر حرکتی الگوریت خاص خود را دارد از طرفی الگوریتم حرکت برای سطوح مختلف متفاوت است پس هنگامی که مربی تی آر ایکس حرکتی را انجام میدهد به دقت به زاویه بدن و نحوه انجام حرکت دقت کنید.عدم دقت کافی و انجام نادرست حرکات آسیبهای جدی . گاهی جبران ناپذیری دارد.

زانو درد و تی آر ایکس

تغذیه را جدی بگیرید

تغدیه و اهمیت آن برای هر ورزشکار حرفه ای روشن است اگر به تازگی ورزش میکنید و میخواهید ورزش در سبد زندگی شما باشد ،تغذیه و اصول آن را قبل و بعد از ورزش جدی بگیرید. از آن مهمتر اینکه نوع تغذیه شما متناسب با برنامه حرکتی یا روزانه هم میتواند متفاوت باشد حتی بسته به ورزشی که میکنید مصرف کربوهیدرات یا پروتئین شما تغییر میکند. بدون سوخت مناسب و بجا سیستم بدن شما قادر نیست نتیجه با کیفیتی نشان دهد.جالب است بدانید کمبود مواد غذایی نقش موثری در ایجاد آسیبهای ورزشی منجمله زانو درد و کمر درد دارد.

خواب کافی و در ساعت مناسب داشته باشید

در حین خواب بدن ما و عضلات ما به تبع امکان استراحت و بازسازی را دارند زیرا همانطور که میدانید در حین ورزش تخریب ذر بدن رخ میدهد و مجدد در حین استراحت بر اساس ورزش و تغذیه بجایی که داشتید بدن به بازسازی و تقویت خوذ میپردازد.عدم استراحت کافی یا از دست دادن خواب بموقع (بهترین ساعت 10 شب )منجر میشود تا ما نتیجه دلخواه نگیریم.

مشروبات الکلی و آسیبهای حرکتی

کاملا مشخص است که افزایش فشار خون مقطعی که با خوردن مشروبات الکلی رخ میدهد به نوعی گول زدن خودتان است توان بدنی شما مشخص است و مصرف این نوشیدنیها فقط باعث آسیب به دلایل مختلف میشود.

زانو درد و تی آر ایکس

سرد کردن و گرم کردن بدن الزامی است

قبل از شروع ورزش تی آر ایکس حتما با دویدن یا در مراحل پیشرفته تر با بند تی آر ایکس و حرکات مناسب بدنتان را گرم کنید..به هیچ وجه بلافاصله شروع به انجام حرکات نکنید همچنین پس از پایان کار بدن را با حرکات کششی مناسب در برنامه روزانه و تنفسهای عمیق و صحیح سرد کنید تا در صورت گرفتگی و خستگی عضلات شما آزاذ شود و دچار زانو درد یا هر آسیب دیگری نشوید.

مطالب مرتبط  تناسب اندام با تی ار ایکس

با مشورت پزشک از مکمل های دارویی استفاده کنید

در بسیاری از افراد بخصوص ایرانیان دردهای مفصلی  مثل زانو درد ناشی از کمبود کلسیم و ویتامین دی میباشد یا منیزیم و روی و پتاسیم که در رفع التهاب مفاصل نقش دارند را به میزان کافی از طریق برنامه غذایی دریافت نمیکنند و لازم دارند که به شکل قرص و با مشورت پزشک متخصص این ویتامینها و املاح را دریافت کنند.

همه این نکات ذکر شد تا شما بدانید که برای انجام هر ورزشی باید اصول آن را رعایت کنید تا بجای دریافت منفعت دچار آسیب نشوید.حال برای اینکه  از آسیب پیشگیری کنیم بهتر است بدانیم دلیل زانو درد چیست؟

به زبان ساده علت اصلی زانو درد ضعیف بودن عضله همسترینگ میانی و چهار سر ران است که منجر میشود تا فشار به ستون مهره ها وارد شده و اگر عضلات شکم و کمر هم ضعیف باشد و نتواند این فشار را تحمل کند فشار کل وزن بر زانو وارد شده و باعث زانو درد میشود.

حال شاید بیشتر به اهمیت عضلات میانی پی ببرید و دلیل تمرکز ورزش تی آر ایکس بر عضلات شکم و کمر را بیشتر متوجه شوید اما برای تقویت عضلات همسترینگ و چهار سر ران چند حرکت در این مقاله برای شما ارايه میشود تا از بروز زانو درد پیشگیری کنید.

حرکت لانژ کراس

همانطور که در ویدیو بالا میبینید یک پا داخل بند تی آر ایکس قرار میگیرد و پای دیگر بصورت آزاد است پایی که در بند قرار داد خم است و زمانی که با پای آزاد به حالت نشسته میروید پای در بند در حالی که کمی خم است، کشیده میشود توجه داشته باشید که پای آزاد در هنگام خم شدن زانو از نوک پنجه جلو نباشد همچنین در مورد آزاد بودن دستها که در ویدیو میبینید از دستها برای حفط تعادل بیشتر کمک بگیرید .دستها میتواند مطابق فیلم به جلو کشیده شود یا در طرفین کشیده شود.

تی آر ایکس اسکات

این حرکت در واقع حرکت آشنای اسکات است که با کمک بند تی آر ایکس جهت تقویت عضلات همسترینگ و چهار سر ران انجام میدهیم توجه داشته باشید که هنگام انجام این حرکت نیز زانو نباید از نوک پنجه جلو بزند  نکته مهم دیگر اینکه برای اینکه فشار به درستی بر روی عضلات همسترینگ باشد بایستی کمی باسن به عقب متمایل باشد و هنگام نشستن کشیدگی در عضلات همسترینگ حس شود .یکی از بهترین حرکات جهت تقویت این عضلات و پیشگیری و کاهش زانو درد است.

مطالب مرتبط  تی آر ایکس چیست :همه آنچه یک مبتدی باید بداند

حرکت ایزو اسکات

در ویدیو به درستی به زاویه پاها و کمر دقت کنید همچنین در نطر داشته باشید که پاها به اندازه عرض شانه باز میشود.همچنین دم و بازم و تمرکز بر عضله همسترینگ و چهار سر ران بسیار مهم است.در ابتدا میتوان با چند ثانیه شروع کنید و سپس زمان را افزایش دهید انجام این حرکات به صورت منطم و با افزایش زمان به شدت در پیشگیری و کاهش زانو درد موثر است.

پلانک با تی آر ایکس

همانطور که مشاهده میکنید آرنجها را بر روی زمین میگدارید و بدن را صاف میکنید در حالی که هر دو پا در بند قرار دارد سعی کنید شکم را سفت نگه دارید و به آرامی و با تمرکز دم و بازدم را انجام دهید. با تمرین مداوم و افزایش قوای بدنی ،مدت زمان را افزایش دهید تا به نتایج مثمرثمرتری برسید.

TRX ASSISTANT SIT UP

در هر رفت و برگشت توجه داشته باشید که موقع خوابیدن بر روی زمین کمر را به درستی به زمین فشار دهید و گردن در راستای بدن باشد از دم و بازدم غافل نشوید و زاویه بدن با بند را به درستی تنطیم کنید تغییر زاویه میزان فشار حرکت را کاهش یا افزایش میدهد و این میزان بسته به هدف و توانایی شما تنطیم میشود.

 حرکت کرانچ

البته ویدیو فوق حرکت کرانچ به روی زمین است و در تی آر ایکس همین حرکت با قرار دادن دو پا در بند انجام میشود پس مسلما فشار بیشتری را تحمل میکنید و نتایج موثرتری خواهید دید اما در هر صورت این حرکت با تقویت عضلات میانی به شما کمک میکند تا از مشکلاتی همچون کمر درد و زانو درد در امان باشید.

زانو درد یا هر درد دیگری نشانه ضعف در بدن شماست و تنها راه رهایی تقویت خودتان است.نادیده گرفتن یا فرار از قوی شدن شما را ضعیفتر و ناتوانتر میکند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

.